Gå til hovedinnhold

FN dagen for personer med funksjonsnedsettelse

FFO ledelse og lubna
Fra venstre: Terje Andre Olsen, Styreleder FFO, Lubna Jaffery, kultur- og likestillingsminister, Roy Aleksander Farstad, Daglig leder i NORILCO og 1. nestleder FFO.
3. desember ble FNs internasjonale dag for personer med funksjonsnedsettelse markert. Gratulerer med FN-dagen for personer med nedsatt funksjonsevne!

FN-dagen for personer med funksjonsnedsettelse: Et tydelig budskap om likestilling og menneskerettigheter

Selv om menneskerettighetene gjelder for alle, opplever mange mennesker med nedsatt funksjonsevne fortsatt systematisk ekskludering fra sentrale samfunnsområder som utdanning, helse og arbeidsliv. Årets markering av FNs internasjonale dag for personer med funksjonsnedsettelse 3. desember satte tydelig fokus på dette gapet — og på behovet for reell likestilling i praksis.

CRPD: Ikke særbehandling – men like muligheter

Et sentralt budskap under markeringen var behovet for å inkorporere CRPD (konvensjonen om rettighetene til personer med nedsatt funksjonsevne) i menneskerettsloven. Det føles ekstra meningsfullt å feire nettopp i år. I går 2. desember innstilte justiskomiteen på å ta CRPD inn i menneskerettsloven – et historisk og etterlengtet gjennombrudd. Dette er et tydelig signal om at rettighetene til mennesker med funksjonsnedsettelser tas på større alvor, og at Norge beveger seg i riktig retning. Ikke for å gi personer med funksjonsnedsettelse særbehandling, men for å sikre like rettigheter, like muligheter og et samfunn som faktisk lever opp til likhetsløftet.

CRPD-inkorporering handler om å sørge for at rettighetene som allerede skal gjelde, også blir reelle i hverdagen.

NORILCO representert på markeringen

Daglig leder Roy Farstad deltok, gjennom sitt verv i FFO, på den offisielle markeringen invitert av kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery og justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen. Arrangementet samlet organisasjoner, politikere og fagmiljøer med et felles mål: å belyse barrierene som fortsatt hindrer full deltakelse for mennesker med funksjonsnedsettelser — og hva som må til for å bryte dem ned.

Ulik-prisen 2025: Heider til modig stemme

Senere på dagen arrangerte Unge Funksjonshemmede utdelingen av Ulik-prisen, organisasjonens likestillingspris som deles ut årlig på FNs internasjonale dag for funksjonshemmede. Prisen ble overrakt av generalsekretær Ingvild Østli, mens kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery presenterte årets nominerte.

I år gikk prisen til Pia Vareberg, kjent for mange fra NRKs «Team Pølsa». Hun ble hyllet for sitt tydelige engasjement, sitt mot og sin evne til å bruke offentlighetens oppmerksomhet til å løfte viktige temaer.

Juryens begrunnelse

Juryen trakk særlig frem hvordan Pia har brukt sin plattform til å belyse utfordringer knyttet til BPA-ordningen og til å vise at forventningene til personer med funksjonsnedsettelser må være like høye som til alle andre. De roste hennes evne til å være både synlig, modig og kompromissløs i viktige likestillingsspørsmål.

«Det krever mot å bli kjent og få søkelyset rettet mot seg. Pia har brukt dette søkelyset til å sette manglende BPA-tilbud på dagsorden, og til å vise at vi ikke skal ha lavere forventninger eller forhåndskonkludere hva personer med funksjonsnedsettelser kan gjøre.»

NORILCO gratulerer Pia Vareberg hjertelig med Ulik-prisen og takker for hennes viktige bidrag til likestillingskampen for unge med funksjonsnedsettelser og kronisk sykdom.