Vebjørn Kleiving
Hva fikk deg til å engasjere deg som tillitsvalgt i NORILCO?
Jeg engasjerte meg fordi det er viktig at vi har lokal aktivitet i foreningen, samt at åpenhet er et viktig verktøy for at man tar kroppens signaler på alvor og kommer seg til lege i tide. Så hjalp det jo på at det kom en mail med at de trengte folk i Troms Lokallag og at det var litt "krise". Da var det litt lettere å engasjere seg.
Hva synes du er det beste med å være en del av NORILCO?
Det beste med å være med i en pasientforening er at man møter likesinnede, altså folk som gjerne har mye av de samme erfaringer som en selv. Det gjør godt å prate med folk som virkelig skjønner hva du snakker om.
Er det en sak eller et tema du er spesielt engasjert i?
Åpenhet om kreft er viktig for meg, god informasjon kan gjøre at man oppdager kreften tidlig, det er utrolig viktig for den videre behandlingen. Samarbeidet med Kreftforeningen er også utrolig viktig, for meg er deltakelse på Stafett for Livet et høydepunkt i løpet av året.
Hva liker du å gjøre på fritiden?
På fritiden går det mye i familie, hage, hus og alt det medfører. Ellers fotograferer jeg endel og er litt aktiv i flere lag og foreninger som DNT Harstad, det lokale kystlaget og Birdlife Harstad og Omland.
Hilde Wallentinsen
Hva fikk deg til å engasjere deg som tillitsvalgt i NORILCO?
I vår lokalforening har vi hatt en leder som har vært tett på våre medlemmer, og som ny i foreningen fikk jeg telefon fra han innimellom. Det startet med at han spurte om jeg kunne være med å holde et foredrag om stomi på Menn i helse. Jeg er sykepleier og lærer, derfor tenkte jeg at det var hyggelig å hjelpe til, da det i dette tilfellet handlet om at noen hadde blitt forhindret fra å delta. Det var veien inn i akkurat denne foreningen for meg. Jeg husker godt mitt første styremøte – jeg dro gjennomsnittsalderen drastisk ned! Akkurat dette fikk meg til å tenke at som relativt ung så kanskje jeg hadde noe å bidra med; det er mange unge som får stomi nå, og kanskje jeg kunne være en ressurs og et forbilde for nye i foreningen.
For meg har det alltid vært viktig å til enhver tid ha en frivillig sak å drive på med. Jeg ser det som et samfunnsoppdrag å bidra litt, for da kan vi få til mye sammen.
Hva synes du er det beste med å være en del av NORILCO?
Jeg er nå nestleder og sekretær – det ene har tatt det andre. Oppgavene er ikke alltid like spennende, men vi er et fint team som jobber mot felles mål. Ofte tenker jeg at det å være en del av et styre er litt stress, men etter hvert møte så kjenner jeg på mestring og glede over det vi får til.
Er det en sak eller et tema du er spesielt engasjert i?
Jeg er opptatt av å normalisere det å ha stomi, og redusere skam og egenopplevde begrensninger. Nå har vi fått i gang varmtvannstrening i vår avdeling, fordi mange av våre medlemmer ikke har turt å bade i offentlig bad. Målet er at vi reiser til Farris bad når alle har fått øvd seg i vårt lokale basseng. Vi gleder oss!
Hva liker du å gjøre på fritiden?
Jeg har tre barn og jobb, så fritiden blir ofte slukt av dagligdagse oppgaver og å være sammen med familie og venner. I helgene er vi ofte på hytta. Da liker jeg aller best å ligge rett ut på sofaen, spise god mat og se TV. Dersom det blir litt kjedelig, tar jeg gjerne fiskestanga og fisker fisk eller fem til middag. I rolige perioder tar jeg strikketøyet fatt, men det er lenge imellom! Jeg er nok en type som helst vil gjøre minst mulig, men når jeg ligger der på sofaen så får jeg tid til å planlegge en hel masse likevel. Jeg synes livet er best om det ikke er helt planlagt.
Janne Skuterud
Hva fikk deg til å engasjere deg som tillitsvalgt i NORILCO?
NORILCO har vært en del av livet mitt helt siden jeg som 3-åring ble medlem i 1972. Det er nok mamma som har en stor del av "skylden" for at jeg er engasjert. Hun tok meg med på møter fra jeg var liten. Det førte til at jeg senere ble en av flere ungdomsrepresentanter i Oslo-avdelingen, og fikk delta på kurs og ungdomskonferanser som ga nyttig erfaring og kunnskap.
Siden 80-tallet har jeg hatt ulike verv i Oslo-avdelingen – først som sekretær, så styremedlem og deretter vara. Utover det satt jeg i den sentrale "bandasjegruppa" og var vara i Helfos fagråd for stomi i flere perioder. Det er og har vært lærerikt, interessant, spennende og utfordrende. På årsmøtet i år ble jeg valgt til nestleder i Oslo-avdelingen. Noen nye arbeidsoppgaver vil det sikkert bli som følge av endret rolle i styret, men ikke de helt store forandringene siden vi i styret fordeler oppgavene ut ifra hvor hver enkelt har sine styrker.
Hva synes du er det beste med å være en del av NORILCO?
Det beste med å være en del av NORILCO er alle de flotte menneskene jeg har blitt kjent med i årenes løp, både unge og gamle. Det har i alle år vært hyggelig å delta på medlemsmøtene, selv om jeg i mange år var den desidert yngste, og de fleste var "hønngamle" i mine øyne (for alt jeg vet var de yngre enn det jeg er nå). Det er selvfølgelig ulikheter, naturlig nok, men min erfaring er at vi kan ha mer til felles enn man tror hvis man stiller med et åpent sinn og klarer å se forbi f.eks. aldersforskjell.
Det å være med på at andre kan få en positiv opplevelse gjennom det vi arrangerer, gjør det meningsfullt å ha verv. Tilbakemeldinger fra medlemmene på det som arrangeres hjelper oss til å vite hva som er bra, og hva vi kan gjøre bedre eller endre. Det gir en "boost" til å fortsette arbeidet vi legger ned i foreningen.
Er det en sak eller et tema du er spesielt engasjert i?
Jeg er opptatt av at vi må ivareta alle medlemmene best mulig, også de som ikke er digitale, og gi dem det samme tilbudet som vi gir til de som er digitale – noe jeg opplever at vi har fokus på i vår avdeling. Alle medlemmer skal føle seg like viktige. Vi har fortsatt en andel på 20–25 % (i Oslo-avdelingen) som ikke mottar informasjon per mail, og det dreier seg ikke kun om "den eldre garde".
Det er mye som er bra med digitale tilbud, men det kan ikke fullt ut erstatte det å møte mennesker "face-to-face". Jeg brenner litt ekstra for de som har annen sykdomsbakgrunn enn kreft, for det føles ofte som vi blir litt glemt – og kanskje særlig hvis man, som meg, har urostomi.
Hva liker du å gjøre på fritiden?
Nå ser jeg frem til å gjennomføre aktivitetene vi har planlagt for medlemmene resten av året, før vi på senhøsten går i gang med å planlegge for neste år. Det er alltid spennende å se om vi "treffer blink" med temaer og innhold på møter og andre aktiviteter.
Tid med familie og venner prioriteres høyt. Det er obligatorisk at broder'n og jeg ser kampene til Strømsgodset på TV sammen – med god mat til. Vi har en aldri så liten søsken-fight om hvem som er best i Eliteserien Fantasy. Hvis jeg virkelig skal slappe av er det bøker og håndarbeid som gjelder, gjerne kombinert med en podcast på øret. Det blir litt (mye) Nintendo-spilling – blir aldri helt voksen, så jeg er fortsatt ikke lei av Super Mario. Ifølge min bror er det fordi jeg liker spill med "glade farger".
Lars Krogh
Hva fikk deg til å engasjere deg som tillitsvalgt i NORILCO?
Det var vel nærmest en refleks å melde seg inn i NORILCO rett etter operasjonen. Jeg meldte meg inn i fagbevegelsen i min første jobb og synes det er riktig å være organisert i foreninger som støtter saker som jeg synes er viktige. Og så svarer man gjerne ja da, når man blir spurt om å ta et verv.
Hva synes du er det beste med å være en del av NORILCO?
Å føle at jeg har tilgang på nyheter og erfaringer som gjør at jeg selv kan leve så bra som mulig med sykdommen min.
Er det en sak eller et tema du er spesielt engasjert i?
Jeg var ikke så klar over det før jeg meldte meg inn, men har oppdaget at oppfølging og rådgivning varierer veldig mellom sykehusene. Det å styrke oppfølgingsarbeidet for stomi- og reservoaropererte over hele landet synes jeg er viktig.
Hva liker du å gjøre på fritiden?
Jeg arbeider også i et fagnettverk innen byutvikling og -planlegging (www.bullby.net), men det er kanskje ikke fritid? I den virkelige fritiden går jeg og kona veldig mye på kino, teater og utstillinger, samt forsøker å få med oss flest mulig turorienteringsposter og stolper i Stolpejakta.